1. Zgadnij, jaka to liczba
poniedziałek, 14 grudnia 2020
poniedziałek, 23 listopada 2020
poniedziałek, 26 października 2020
poniedziałek, 12 października 2020
Program Cukierki
Program Code Block`s pozwolił szybko i sprawnie podzielić cukierki Jasia tak żeby każdy jego kolega dostał po tyle samo. Pozwolił określić również ile cukierków zostanie Jasiowi na wieczór.
poniedziałek, 28 września 2020
Notatka z programowania
Kiedy pojawia się problem staramy się go rozwiązać dobierając odpowiednie narzędzie - program komputerowy. Najczęściej korzystamy z systemu operacyjnego, programów użytkowych, oraz programów narzędziowych.
W programie występuje tzw. kod źródłowy do którego wnętrza nie mamy wglądu. Algorytm wymyślony przez programistów zostaje zapisany w formie programu komputerowego, programiści korzystają przy tym z wybranego języka programowania.
Programowanie to złożony proces. Bardziej skomplikowane zadania dzieli się na mniejsze części i dla każdej z osobna dobiera się algorytm. W efekcie powstają ogromne projekty informatyczne przy których uczestniczy nieraz duży zasób ludzki, są to nie tylko programiści, ale i projektanci.
Rozwiązanie dowolnego problemu dzielimy na następujące etapy :
1) Przedstawienie zadania
2) Wyszczególnienie danych wejściowych
3) Wyznaczenie celu czyli wynik
4) Wybór odpowiedniego algorytmu
5) Przedstawienie wybranego algorytmu w jednej z postaci:
- schemat blokowy
- opis słowny
- listy kroków
- wybór języka programowania
6) Analiza poprawności zadania
7) Wykonanie testów dla poszczególnych danych - ocena efektywności przyjętej metody.
Stosowanie instrukcji iteracyjnej for. w językach C++ i Python:
Aby zapisać algorytm iteracyjny w językach C++ i Python stosujemy instrukcję Iteracyjną for. W tworzonych przez nas programach liczba powtórzeń (Iteracji) będzie z góry określona lub wprowadzona z klawiatury po uruchomieniu programu.
Stosowanie instrukcji while w językach C++ i Python:
Działanie pętli while jest takie samo w obydwu językach: najpierw sprawdzany jest warunek, jeśli jest spełniony, to wykona jest lista instrukcji. Wewnątrz bloku lista instrukcja powinna być zawsze umieszczona instrukcja, która zmienia wartość warunku - w przeciwnym wypadku pętla nigdy się nie zakończy. W szczególnej sytuacji, gdy warunek od razu nie jest spełniony lista instrukcji w ogóle nie zostanie wykonana. Lista instrukcji może zawierać jedną lub wiele instrukcji.
Stosowanie instrukcji do ... while w języka C++:
W języka C++ występuje instrukcja iteracyjna do... while, którą możemy zastosować w przypadku, gdy nie znamy liczby iteracji. Instrukcje w pętli są wykonane, dopóki warunek jest wykonany. Jeśli warunek jest fałszywy - wykonywania jest kolejna instrukcja. Niezależnie od wartości początkowej warunku, lista instrukcji zostanie wykonana przynajmniej raz. Jako lista instrukcji może wystąpić pojedyncza instrukcja lub więcej instrukcji ujętych w bloku.
czwartek, 14 maja 2020
czwartek, 30 kwietnia 2020
Oprogramowanie antywirusowe
- Chroni przed wszystkimi rodzajami złośliwego oprogramowania, tj.: wirusami, zagrożeniami szyfrującymi ransomware, robakami i programami szpiegującymi.
- Program ESET działa niezauważenie dla Ciebie i Twojego komputera, dzięki czemu możesz w pełni korzystać z jego możliwości, grając, pracując czy przeglądając Internet.
- Program blokuje wyskakujące okna i monity systemowe, gdy Ty grasz, oglądasz film lub korzystasz z innej aplikacji w trybie pełnoekranowym.
- Przelewy online pod ochroną
- Regularna kontrola zabezpieczeń domowego routera
- Bezpiecznie gromadź i generuj nowe hasła
- Ograniczone możliwości systemu
- Ograniczona czasowo do 30 dni
- Ograniczone możliwości ochrony
- Podstawowa ochrona systemu
czwartek, 9 kwietnia 2020
czwartek, 26 marca 2020
czwartek, 5 marca 2020
czwartek, 13 lutego 2020
Fotografia analogowa i cyfrowa
FOTOGRAFIA ANALOGOWA I CYFROWA 💛
Fotografia analogowa- oparta na chemii światłoczułych związków srebra. Dzieli się na fotografię monochromatyczną i fotografię barwną. Materiały fotograficzne dzieliły się na dwa rodzaje: pierwsze służyły do utrwalenia obrazu w aparacie i produkowane były w postaci klisz ciętych (do aparatów wielkoformatowych –fotografia wielkoformatowa), błon (filmów) perforowanych (do aparatów małoobrazkowych), błon zwojowych najczęściej o szerokości 60 mm (do aparatów średnioformatowych). Obraz zapisany na kliszach przenoszony był na papiery o różnych formatach.
- powiększalnik
- kuweta
- koreks
- maskownica
- zegar ciemniowy
- suszarka fotograficzna
- wywoływacz pozytywowy
- wywoływacz negatywowy
- utrwalacz
- przerywacz
- zmiękczacz
- osłabiacz
Budowa oka:
- JPEG (Joint Photographic Experts Group) – niewątpliwie najpopularniejszy format plików graficznych z kompresją stratną; używany zarówno w sieci internet (obsługiwany przez prawie wszystkie przeglądarki), jak i w aparatach cyfrowych
- JPS (JPG Stereo) – najpopularniejszy format prezentacji obrazów stereoskopowych, obrazy dla prawego i lewego oka zapisane są obok siebie
- JPEG 2000 – nowsza wersja formatu JPEG, oferująca lepszą kompresję,
- DjVu – format stworzony do przechowywania zeskanowanych dokumentów w formie elektronicznej,
- TIFF (Tagged Image File Format) – popularny format plików graficznych udostępniający wiele rodzajów kompresji (zarówno stratnej, jak i bezstratnej) oraz umożliwiający przechowywanie kanału alfa
- TIFF – patrz wyżej,
- PNG (Portable Network Graphics) – popularny format grafiki (szczególnie internetowej); obsługiwany przez większość przeglądarek WWW; obsługuje kanał alfa,
- GIF (Graphics Interchange Format) – popularny format grafiki (szczególnie internetowej); obsługiwany przez prawie wszystkie przeglądarki WWW; może przechowywać wiele obrazków w jednym pliku tworząc z nich animację; obsługuje przeźroczystość monochromatyczną (pełna przeźroczystość lub wcale),
- BMP – oferuje zapis z kompresją RLE lub bez kompresji (powszechniejszy), wykorzystywany m.in. przez program MS Paint
- FLIF – format zapisu grafiki rastrowej oferujący kompresję bezstratną, pliki w tym formacie są znacznie mniejsze w porównaniu z plikami w formatach PNG, JPEG, BPG, czy WebP, prace nad formatem nie zostały jeszcze ukończone.
- XCF (eXperimental Computing Facility) – mapa bitowa programu GIMP; może przechowywać wiele warstw,
- XPM – format zapisu plików przy pomocy znaków ASCII,
- PSD – mapa bitowa programu Adobe Photoshop; może przechowywać wiele warstw.